Tema / Dracula er tilbage

Det er som om, vampyrer bare aldrig går af mode.

Bedst som man troede, at zombier var det nye sort, gør vampyrfyrsten over dem alle et comeback. Det er selvfølgelig Dracula, jeg taler om.
 

Den originale Dracula - og så alligevel ...

Skaberne af Sherlock-serien (2010-2017) Steven Moffat og Mark Gatiss står bag den nye serie Dracula, som kan ses på Netflix fra starten af januar.

Serien tager udgangspunkt i Bram Stokers gamle klassiker, og umiddelbart virker serien til at være tro mod romanen, indtil fortællingen pludselig tages nye steder hen.
Er man bekendt med Stokers gamle roman, vil man kunne genkende karakterer, som løbende bliver afsløret – dog (måske) i ny forklædning. Så har jeg vist heller ikke sagt for meget.

 

Serien er særligt interessant set med danske øjne, da hovedrollen som Grev Dracula spilles af danske Claes Bang.
Bag Claes Bangs charmerende overflade lurer forrådnelsen og blodtørsten. I Dracula er vampyrskikkelsen både forførende og monstrøs, og vi er tilbage ved den farlige og morderiske vampyr, og dermed også langt væk fra teenage-vegetar-vampyren, som ellers har domineret den mainstreame vampyrscene. 

 

 

Er du også bidt (pun intended) af vampyrer, så er her en række bøger, du kan give dig i kast med:

 

Den monstrøse vampyr:

I 1922 udkom Max Schrecks film Nosferatu, hvor vampyrskikkelsen er temmelig uhyggelig og monstrøs. Der findes stadig masser af eksempler på monstervampyrer, bare tænk på Blade.
 

Hvis du bedst kan lide din vampyr uhyggelig og blodtørstig, så er disse bøger måske noget for dig:

Færgen af Mats Strandberg

Den første af Justin Cronin 

 

Den aristokratiske vampyr:

Dette er muligvis arketypen på Dracula. Han er klog og sofistikeret, men stadig blodtørstig.
Det var i Tod Brownings filmatisering af Dracula fra 1931, at denne fremstilling af Dracula blev skabt. Sort hår, bleg hud, hugtænder og i smoking.
 

Her er bøger til dig, der elsker den klassiske, aristokratiske vampyr:

Draculas gæst af Michael Sims

Dracula af Bram Stoker

En vampyrs bekendelser af Anne Rice

 

Den romantiske vampyr:

Er det så ham her, der glimter som en enhjørning og er vegetar? Både ja og nej.
Men Edward Cullen fra Twilight hører helt sikkert til i denne kategori, ligesom den lidt mere farlige Damon Salvatore fra Vampire diaries og Bill Compton fra True Blood.
 

Fælles for dem alle er, at de ser godt ud, forelsker sig i den menneskelige hovedperson, og så lider de også lidt (meget) af weltschmerz.

Hvis du er til vampyrromantik (eller måske endda vampyrerotik), så kan du finde bøger med lækre og romantiske vampyrer her:

Twilight af Stephenie Meyer

Mørkets brødre (bogen bag Vampire diaries) af  L. J.  Smith

Død indtil solnedgang (bogen bag serien True Blood) af Charlaine Harris

 

Danske vampyrer:

Vampyrer bliver ved med at fascinere os, og derfor kommer der også hele tiden nye vinkler på vampyrmyten. Et godt eksempel er Vampyr fra 2013, som er en novellesamling med nye spænende vinkler på vampyren. Den behandler bl.a. emner som social ulighed og racisme.

Her er et par eksempler:

Vampyr Nikolaj Højberg m.fl. (novellesamling)

De andres blod af Heidi Fjelstrup m.fl. (Novellesamling)

Blodsøstre af Pernille Eybye

 

Læsning er på eget ansvar, så husk sølvkors, hvidløg og spidse træpinde! 

Rigtig god fornøjelse.

/Laura, eReolen