Traumelitteratur

Tema / Drømme og mareridt går hånd i hånd

Hvordan bearbejder vi hjertesorger, krigstraumer, vanrøgt i barndommen, katastrofer og nærdødsoplevelser?

At læse om det er et godt bud. Gennem fiktion kan vi spejle os i andres drømme og mareridt og måske derigennem forstå vores egne.


Sommetider gribes vi endda af noget, vi ikke troede, vi ville bekymre os om, men som alligevel rører os. Vi bliver nemlig rørte, vrede og håbefulde over andre menneskers historier. Vi føler os forbundne med hinanden.

Traumetekster

Jeg elsker at dykke ned i fortællinger, der bærer på drømme såvel som mareridt. Kontraster i romaner er vidunderlige, fordi det gode kun bliver forstærket af tilstedeværelsen af det onde. 


Det gælder alt fra autobiografiske fortællinger som Primo Levis vidnesbyrd fra Auschwitz til smerten og håbet i Iben Mondrups serie om adoptivbørn fra Grønland og Kassandra Montags fremtidsroman Efter Syndfloden, der behandler konsekvenserne af krimaklisen. 

 

Jeg har samlet et udvalg af vidunderlige, hjertegribende og frygtelige romaner, der alle behandler drømme såvel som mareridt. 

 

God fornøjelse!


/ Signe, Frederikssund Bibliotekerne