
Tema / Serier på lydbog til de store i familien
Sommeren står for døren, og så er det tid til at få underholdningen på plads til hele familien. Her har jeg fundet serier på lydbog målrettet især de 9-14 årige. Det er dejligt lange serier, så der er rig mulighed for at tilbringe timevis i selskab med spændende hovedpersoner og gode historier. Jeg er især vild med Magisterium serien, som jeg synes kan noget helt særligt indenfor fantasygenren, når der nu ikke kommer flere Harry Potter bøger. Dennis Jügensens bøger om Freddy og monstrene, som jeg lyttede til og lå flad af grin over holder stadig, så jeg kan anbefale forældrene at være med på et nostalgisk genlyt!
Husk, der også er inspiration at hente på eReolen GO, hvor der er endnu flere anbefalinger til aldersgruppen, selvfølgelig også serieanbefalinger!
Så uanset om I skal i sommerhus i Søby, badeferie på Bali, eller noget helt tredje, så er der rig mulighed for at finde underholdning til mange timer!
/Rikke - Gladsaxe Bibliotekerne