Tema / Vild med perler

Gå på opdagelse i bøger med perleopskrifter og lav dine egne smukke kreationer.

 

De fleste børnefamilier har perler og perleplader i huset, men peleplader er ikke kun for børn! Er du vild med skabeloner, systemer og flotte resultater, kan jeg varmt anbefale perler og perleplader som hobby. 

Mit perleeventyr 

Mit perleeventyr startede, da corona lukkede landet, og jeg havde brug for et projekt, der gerne måtte tage lang tid. Mine børn var vilde med Jan Kjærs ”Nomerne”, og da jeg fandt bogen "Jan Kjærs: Normerne i perler" på eReolen, skulle vi selvfølgelig lave dem. Børnene gik lidt til og fra projektet, men jeg var fuldstændig optaget og gik efterfølgende videre til mere avancerede perleopskrifter, mens børnene lavede deres egne kreationer.

Fordybelse og ro med perler

Når jeg fordyber mig i en perleopskrift, forsvinder verden omkring. Der kan gå timer, hvor jeg bare nyder roen, skabelonen og det mønster, der dukker op på pladen. For mig er det utroligt afstressende at lave perler. Jeg betragter ikke mig selv som særlig kreativ, og når jeg har prøvet at male, tegne eller strikke, bliver resultatet aldrig helt, som jeg havde håbet. Anderledes er det med perleplader, hvor det færdige resultat kun kan ødelægges, hvis det stryges for meget eller for lidt.

 

De færdige perleplader bruger jeg som pynt – både ude og inde – som gaver, bordskånere og meget andet.

 

Er du klar til at kaste dig over perlerne? 

Er det længe siden, eller har du aldrig lavet en perleplade før, vil jeg anbefale, at du begynder med små skabeloner fra ”Sjov med perler” eller ”Mikkeline’s Julepynt”. Når du er klar til at kaste dig over større projekter, findes de smukkeste sommerfugle i "Sommerperler", og du finder mange timers fordybelse i "Pauserier".

 

Rigtig god fornøjelse.