Nancy Fridays første bog om kvinders seksuelle fantasier, "Når kvinder elsker", blev modtaget med en blanding af vrede og jubel. De, der var bange for deres egen seksualitet, kaldte bogen for pornografi, mens mange tusinde andre kvinder i fantasierne genkendte indholdet i deres eget, indre seksualliv. "Forbuden frugt" rummer endnu en samling seksuelle fantasier. Kvinderne er endnu mere åbenhjertige og detaljerede, end de var i "Når kvinder elsker", og du kan blandt andet læse om, hvor kvindernes seksuelle fantasier stammer fra, og hvordan de bruger dem i det daglige.
Den amerikanske forfatter Nancy Friday (1933-2017) begyndte sin karriere som journalist, men kastede sig snart ud i arbejdet med at skrive og udgive bøger på fuld tid. De fleste af hendes bøger er bygget op omkring interviews med en lang række forskellige kvinder, og hun er især kendt for sine bøger om kvindelig seksualitet og kvindefrigørelse.
Efter succes'en med Når kvinder elsker modtog Nancy Friday en overvældende mængde breve fra kvinder, der beskrev deres fantasier. Et udvalg af brevene udgør denne bog, der er disponeret i todele. Første del - Hvor kommer de seksuelle fantasier fra? - giver svar som f.eks. barndom, ungdom iagttagning og frustration. Anden del handler om brugen af seksuelle fantasier, som f.eks.dagdrømme, onani, ved samleje og som drømme, der bliver til virkelighed; forskellige situationer, hvor fantasien kan skabe seksuelle oplevelsesmuligheder, give intensivering eller kompensation, altefter lyst og behov. Forfatteren kommenterer fantasierne og kæder dem sammen. - Det fremgår af mange af brevene, at det har haft stor betydning for kvinderne at opleve, at også andre kvinder harseksuelle fantasier. Det er en spændende og mangefacetteret verden, der åbner sig for læseren. Bogen giver et indtryk af, at der er sket en betydelig frigørelse i kvinders holdning til deres egenseksualitet, og det erpositivt, at så mange af især de unge kvinder accepterer deres seksuelle fantasier uden skyldfølelse overhovedet. Bogen er godt skrevet og velredigeret og er iøvrigt letlæst.Sensuelt omslagsfoto af en forbuden frugt - en banan