Bogen rummer fem samiske eventyr og et beskrivende afsnit om samernes historie, levevis, tro og geografiske tilhør. Eventyrene hedder:
"Månens datter" "Samen og fuglen" "Samen, der pralede" "Stalloen og pigen" "Bjørne-labben"
Det er fem spændende fortællinger om kampen mellem godt og ondt, kærlighed, forvandling, natur og magi, og de vil fange 8-11 årige. "Bjørne-labben" handler om et samisk ægtepar som bliver forvandlet til bjørne og kun kan ophæve forbandelse med et dyrebart offer.
Ingrid Hentze er uddannet skolelærer og forfatter til en række letlæsningsbøger, der især kredser tematisk om oprindelige folks levevis og fortælletradition. Forfatterskabet omfatter både eventyr, historiske fortællinger og nordiske sagn.
5 samiske sagn og et afsnit om samernes historie, tro, levevis o. 1900 og i dag, hvor de har store problemer med at bevare deres gamle kultur. Sagnene ligner de sagn, der findes i Gade: Sagnog eventyr - fra Lap-land uden at der er tale om overlapninger. Men udvalget i Gades samling er større og giver en bedre forståelse for samernes gamle tro. Afsnittet om samernes historie/kultur,som udgør ca. halvdelen af bogen, gennemgår på en udmærket måde samernes levevis o. 1900 (men en bemærkning om, hvorfor netop året 1900 er valgt, savnes). Bogen er ill. med sort/hvide tegninger,som passer godt til teksten, mens det farvelagte omslag er en lidt forvirret blanding af flere af bogens sagn. Med hensyn til sagnene er børnebiblioteket godt dækket ind med Gades samling, mensbogens afsnit om historie/kultur kan bruges som supplement til den øvrige litt, om samerne. Fra 10 år