De fleste af os ved godt, at magi ikke findes i virkeligheden. Men det ville være sejt, hvis det gjorde! Og der findes heldigvis mange tryllekunstnere, der kan skabe fede illusioner, der tryllebinder publikum overalt i verden.
I denne bog kan du læse mere om kendte tryllekunstnere gennem tiden, hvordan folk så på trylleri og magi i gamle dage, og hvordan du selv kan komme i gang med underholdende numre og tricks.
Hvis du vil lære at trylle eller vil vide mere om trylle- og trolddomskunstens historie er dette bogen for dig. Om trylleri, magi og trolddom for de 10-12-årige
Anmeldelse:
Lektørudtalelse
Det er en rigtig god bog, som både er interessant og lærerig. Den kommer godt rundt om sit emne og klæder sin læser godt på til at kunne lave en god emneopgave i grundskolen. Bogen giver desuden lyst til at læse mere om emnet samt selv forsøge sig med trylletricks